Aktuality

Mezinárodní cyklojízda zpropagovala trasu EuroVelo 7 v úseku Drážďany - Praha - Freistadt

Evropská síť dálkových cyklotras EuroVelo oslaví již 20 let od svého založení v 1995 během výročního zasedání Evropské cyklistické federace v Bruselu. Propagace cyklotrasy EuroVelo 7 – Sluneční trasy byla hlavním tématem letošní mezinárodní cyklojízdy s názvem Týden na kole, kterou ve spolupráci s Ústeckým a Středočeským krajem, Jihočeskou nadací cyklostezek a magistráty měst Drážďany, Děčín, Ústí n. L., Prahy a Českých Budějovic a rakouskými partnery zorganizovala mezi 18. - 24. květnem 2015 již po dvanácté v řadě Nadace Partnerství. Na 30 českých, německých a rakouských cykloturistů projelo 600 km dlouhý úsek veropské trasy od radnice saské metropole Drážďan, přes Děčín, Ústí n. L., Litoměřice, Mělník do Prahy a dále přes České Budějovice a Český Krumlov až do hornorakouského Freistadtu.

EuroVelo 7 – Sluneční trasa je se svými 7.409 km jednou z nejdelších evropských cyklotras EuroVelo, spojuje norský Nordkapp s prosluněnou Maltou. V našem regionu je tato trasa především spojnicí dvou nejvýznamnějších řek a zároveň nejpopulárnějších stezek v Evropě – Labské a Dunajské stezky. V Česku je to právě Vltava, která významně propojuje oba veletoky a na hranici Česka a Rakouska tvoří i důležité rozvodí mezi Černým a Severním mořem.

V Německu a Česku tvoří základ evropské trasy EuroVelo 7 především Labská stezka z Drážďan přes Děčín, Ústí n. L., Litoměřice, Roudnici n. L. až po Mělník. V úseku Mělník – Praha, České Budějovice, Český Krumlov po Vyšší Brod je páteří trasy národní cyklotrasa 7 – Vltavská cyklistická cesta. Účastnící cyklojízdy využili na své cestě výhradně služeb s certifikací Cyklisté vítáni a zpropagovali i první rezervační portál pro cykloturisty v Česku od Nadace Partnerství www.ubytovaninakole.cz.

Cílem propagační cyklojízdy bylo především celkové proznačení evropské cyklotrasy EuroVelo 7 jednotným značením s evropským  logem, názvem Sluneční trasa a číslem 7, stejně jako dlouhodobé větší přimknutí trasy k Vltavě a propagace turisticky atraktivních kulturních metropolí našich krajů, nově rekonstruovaných zámků jako je zámek Veltrusy se svým zámeckým parkem ale třeba i české vinařské tradice formou návštěvy vinařského domečku v Mělníku a setkání s majitelkou, paní Bettinou Lobkowicz. V rakouském Mühlviertelu cyklojízdu přivítal starosta obce Windhaag u Freiustadtu a ukázal nově vybudované multifunkční návštěvnické centrum Zeleného pásu www.greenbeltcenter.eu. Shrnutí akce v angličtině na webu Eurovelo.org.

Poděkování patří všem partnerům, kteří pomohli se zdárným průběhem akce či převzali nad akcí záštitu:: Ústeckému a Středočeskému kraji, Jihočeské nadaci cyklostezek, hl.m. Praze, magistrátům měst Drážďany, Děčín, Ústí n.L. a České Budějovice, radnici obce Vrané n.V. destinační agentuře České středohoří, evropskému GreenBelt centru ve Windhaagu a CK Enthusia a cyklodílně BajkAzyl Praha jakož i všem zúčastněným! Děkujeme.

Fotogalerie